Adalet Bakanlığı
SAMSUN ADALET ÇALIŞANLARI
LANGIRT - 3 TOP - 8 TOP BİLARDO
TURNUVASI

TURNUVA KOMİTESİ

 

SAMSUN ADALET ÇALIŞANLARI LANGIRT & 3TOP & 8TOP BİLARDO TURNUVASI KURALLARI

     

LANGIRT OYUN KURALLARI

- 1. Tur, 2. Tur ve çeyrek final 3 set üzerinden (2 olan kazanır), yarı final ve final müsabakaları 5 set üzerinden (3 olan kazanır) oynanır.
- Oyun esnasında 'fırfır' (oyun kolunu sürekli olarak çevirmek) yapmak yasaktır. Vuruş esnasında yapılan kolu tam tur döndürme fırfır olarak kabul edilmez e atış geçerli olur.

-Oyun içerisindeki top hiçbir langırt oyuncusunun temas edemeyceği bir yerde kalır ise nizami orta saha başlama atışı ile tekrar başlanır.

BİLARDO OYUN KURALLARI

3 TOP

- Müsabaka bant atışı ile başlar. (Oyuncular kendi vuruş toplarını ilk atış çizgisi üzerine dizer ve karşı kısa banda vurdurmak suretiyle topları tekrar vuruş bölümündeki kısa banda yakın bir yerde durdurmaya çalışır. Vuruş yapılan taraftaki kısa banda en yakın yerde duran vuruş topunun sahibi olan oyuncu oyuna başlama veya rakibine başlatma hakkına sahip olur.
-Her oyun önceden belirlenen sayı üzerinden tek set üzerinden oynanır.
(1. Tur 25 sayı, 2. Tur 30 sayı, çeyrek final 35 sayı, yarı final 40 sayı, final 50 sayı)
-Oyuncunun vuruş topunun diğer toplardan biri ile bitişik kalması ve toplardan bir ya da daha fazlasının masa dışına çıkması durumunda toplar açılış düzeninde dizilir.
-Faul durumunda atış hakkı diğer oyuncuya geçer. Bu fauller; toplardan herhangi biri ya da daha fazlasının hareket halinde olduğu durumda atış yapmak, ıstakanın diğer yüzü, el, kol vb ile masadaki diğer topları hareket ettirmek, ıstakanın beyaz topa 2 defa değmesi veya vuruş topu haricinde bir topa değmesi, vb

8 TOP

-Müsabakaya başlayacak oyuncu yazı tura vb kura ile belirlenir, devam eden setlerde sırayla oyuna başlayan kişi değişir.
-Yarı final öncesi oyunlar 3 set üzerinden (2 olan kazanır), yarı final ve final oyunları 5 set üzerinden (3 olan kazanır) oynanır.
-Oyunculardan herhangi birisinin oyun esnasında nizami atışlarda oyuncunun ceplerden herhangi birine ilk attığı top grubu oyun süresince vuruş yapacağı toplar olarak belirlenir. Oyuncu bu gruptaki tüm topları ve en son siyah topu cebe nizami bir şekilde atarak oyunu veya seti kazanmış sayılır.

-Oyunculardan herhangi biri bilardo masası üzerinde kendi grup toplarının herhangi biri veya birkaçı var iken siyah topu (8) herhangi bir cebe atması seti veya oyunu aleyhine kaybetmesi anlamına gelir. Bu durumdan başlangıç atışı muaf sayılır. Başlangıç atışında böyle bir durumun gerçekleşmesi durumunda diğer oyuncu oyunu başlangıç atışıyla başlatır.
-Faul durumunda diğer oyuncu beyaz topu masa üzerinde istediği yere yerleştirerek vuruşunu yapar.
Fauller;
-Beyaz topu cebe sokmak,
-Herhangi bir topun masa dışına çıkması,
-Oyuncunun beyaz topu kendi grubundan bir toptan daha önce diğer gruptan bir topa ya da siyah topa vurması ya da hiç bir topa değmemesi,
-Oyuncunun elinin, kolunun, kıyafetinin bir kısmının veya ıstakanın diğer kısımlarının herhangi bir topa dokunması,
-Istakanın beyaz topa 2 defa değmesi veya beyaz top haricinde bir topa değmesi,


 

 

T.C. Adalet Bakanlığı Samsun Adliyesi Resmi Web Sitesi © 2018 Tüm Hakları Saklıdır. →Samsun Bilgi İşlem Müdürlüğü←